Diagnostika a vybavení

Moderní technologie v podobě přístrojové diagnostiky by neměli chybět na žádné profesionální klinice. Proto i u nás využíváme řadu diagnostických přístrojů pro přesnější stanovení příčiny obtíží a zdokonalení péče o klienty.

Přístrojová diagnostika

– neboli tenzometrické vyšetření, je digitální zpracování silového působení chodidla v reálném čase s možností záznamu, a následného zhodnocení stavu chodidla a odhalení kvality Vašeho došlapu. Vyvarujeme se tak subjektivnímu vyšetření pouze pohledem, případně na skleněné desce. Počítačové zpracování objektivizuje hodnoty pro další péči. Při dlouhodobém přetěžování jednotlivých kloubních spojů a kloubů samotných dochází k nenávratnému poškození. Tato poškození s sebou přinášejí úrazy a snížení výkonu. Při často se vyskytujících úrazech je nezbytné podiatrické vyšetření k vyloučení patologické funkce ve vyšší etáži.

Koho měříme

Tenzometrické vyšetření je vhodné zejména pro pacienty s bolestí pohybového aparátu a zad, dále pro vyšetření rovnováhy např. po úrazu nebo s neurologickým deficitem. Neodmyslitelnou skupinou vyšetřovaných jsou sportovci kvůli náchylnosti ke špatné biomechanice pohybu a únavovým zlomeninám. Naměřená data se také dají použít pro výrobu 3D CNC ortopedických vložek.

Průběh vyšetření

Diagnostika začínám sběrem základních dat, jako jsou velikost nohy (obuvi), výška a váha. Tyto údaje jsou nezbytné k optimální kalibraci měřící plošiny. Vyšetření začíná statickou částí – stoj a stabilita, dále přikročíme k dynamickému snímkování chůze a probíhá zpravidla ve sportovním oblečení a dle potřeby v obuvi nebo bez.

Čas

Vyšetření je časově nenáročné a zabere maximálně 10 minut.

Kontrolní tenzometrické vyšetření je doporučeno za 6 měsíců nebo dříve, dle doporučení.

Podoscan 2D je typ podoskopu pro digitální analýzu stopy a plantárního zatížení. Jeho hlavní výhodou je rychlé zhodnocení zatížení chodidel pacienta, objektivizace asymetrií a deformit nohy. Výsledky měření jsou kompatibilní s baropodometrických softwarem, čímž se u diagnostiky vyvarujeme možné nepřesnosti pouze subjektivním hodnocením.

K čemu je Podoscan 2D

Měření Podoscanem 2D je vhodné pro všechny pacienty, a zejména pro děti . Sportovcům slouží také jako preventivní vyšetření zatížení nohou při pohybové aktivitě.

Čas a cena

Měření bývá zpravidla součástí podiatrického vyšetření a nezabere více než několik minut. Cena je zahrnuta v ceně vyšetření podiatrem.

FlexinFit je senzorický systém pro hodnocení tlaků nohou uvnitř boty, který umožňuje provádět přesné analýzy uvnitř obuvi pacienta, kontrolovat vývoj v reálném čase a zaznamenávat tok dat až po čtyři hodiny.

Pro koho je vhodný

Měřit je možné pacienty s velikostí obuvi 35-48 EUR. FlexinFit je vhodný zejména pro pacienty s bolestí pohybového aparátu a zad, dále pro vyšetření rovnováhy např. po úrazu nebo s neurologickým deficitem. Neodmyslitelnou skupinou vyšetřovaných jsou sportovci kvůli náchylnosti ke špatné biomechanice pohybu a únavovým zlomeninám. Naměřená data se také dají použít pro výrobu 3D CNC ortopedických vložek.

Jak vypadá vyšetření

Měrná plošina se vloží pacientovi do vlastní obuvi. Přístroj je bezdrátový a nezasahuje tak do přirozeného pohybu. Pacient pak v závislosti na typu vyšetření běhá nebo chodí, přičemž probíhá sběr dat. FlexinFit komunikuje se softwarem pro biomechanickou a posturální analýzu a přenáší do něj zjištěná data, která jsou následně vyhodnocena.

Čas a cena

Vyšetření trvá maximálně 60 minut a je součástí podiatrického vyšetření.
Cena za vyšetření je 700 Kč – k podiatrickému vyšetření.
(Možnost koupě celého páru.)

Vyšetření páteře 3D Spine přístrojem je novinkou v oblasti zobrazovacích metod. Umožňuje trojrozměrné zobrazení trupu a páteře pomocí lidarových snímačů. Na rozdíl od RTG vyšetření nevyzařuje rentgenové paprsky a umožňuje tak provést opakovanou analýzu bez kontraindikací. Součástí skenu je také sběr statických hodnot na měrné desce.

Pro koho je vyšetření vhodné?

3D Spine je vhodný pro jakéhokoliv pacienta, který je schopen stát 20 vteřin bez hýbání a dosahuje výšky minimálně 100 cm.

Proč 3D Spine využít?

3D Spine poskytuje jedinečnou možnost objektivizovat postavení páteře, trupu a dalších segmentů. Díky 3D zobrazení můžeme analyzovat např. úhel a hloubku, lordózy a kyfózy, vzájemné postavení ramen a pánve, vychýlení a rotaci páteře a mnoho dalšího. Výsledky vyšetření také vhodně doplňují rehabilitační plán. Po opakovaném vyšetření lze analyzovat úspěšnost terapie u nás či vašeho fyzioterapeuta.

Čas a cena

Vyšetření je časově nenáročné a zpravidla netrvá déle než 20 minut. Report z vyšetření si můžete zpravidla během 1 týdne vyzvednout na recepci.

Pacienti, kteří prošli na našem pracovišti kompletním fyzioterapeutickým vyšetřením v posledních 9 měsících, mohou absolvovat diagnostiku za 500 Kč.

Ostatní pacienti hradí plnou cenu vyšetření 1.955 Kč. Cena kontrolního vyšetření je 585 Kč.

Ruler je diagnostický a terapeutický koncept široce využitelný především ve fyzioterapii, podiatrii a příbuzných oborech medicínské praxe. Využívá znalosti principů motoriky a informací z CNS. Její globální hodnocení můžeme využít v konceptu Ruler jako vodící linku v diagnostice patologie nejen pohybového aparátu.

Jedinečnou předností systému diagnostiky Ruler je jeho využití napříč klinickými obory, kdy cílenou diagnostikou jasně charakterizujeme patologické segmenty a dané struktury.

Můžeme tedy říci, že terapeut při konceptu Ruler využívá prvky rastrů, vůči kterým specificky hodnotí pohybový aparát a kvalitu provedených úkonů jako jsou stoj, chůze, běh, postavení nohy a případně další funkční testy na principu vývojové kineziologie. Na tyto změny je možné následně terapeuticky působit koncepty založených na neurofyziologickém podkladu.

Ruler je tedy koncepční systém, který posouvá diagnostiku a následné terapeutické úvahy ze subjektivní roviny do objektivizované škály.

Přístrojové vybavení

Elektroterapie je metoda fyzioterapie, která využívá elektrického proudu k léčbě různých onemocnění a poranění. Používá se k léčbě bolesti, snižování svalového napětí, zlepšení prokrvení a posílení svalů. Při elektrické stimulaci svalů jsou elektrody umístěny na povrchu kůže v blízkosti svalu nebo skupiny svalů, které se mají stimulovat. Elektrody jsou připojeny k elektrickému stimulátoru, který generuje elektrický proud. Tento proud je pak přiváděn do svalu prostřednictvím elektrod a stimuluje sval k aktivitě. Nejčastěji se elektroterapie používá při pooperační rehabilitaci, zlepšení sportovního výkonu, zlepšení tonu svalů nebo při léčbě bolesti zad. Četnost a intenzita stimulace se mohou lišit v závislosti na typu poranění a stavu pacienta.

Elektroterapie může být použita samostatně nebo jako součást celkové fyzioterapie, v závislosti na potřebách pacienta. Léčba je často aplikována v sérii několika relací, aby se dosáhlo nejlepších výsledků.
Laserová terapie je další forma fyzikální terapie, která využívá světelného záření k léčbě různých onemocnění a poranění. Laserové záření proniká do tkáně a stimuluje regeneraci buněk, zlepšuje jejich prokrvení, hojí záněty a zmírňuje bolest. Laserová terapie může být použita jako samostatná terapie nebo jako součást celkové fyzikální terapie, v závislosti na potřebách pacienta je často aplikována v několika sériích, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku. Používá se např. na záněty šlach, svalové křeče, bolesti zad, kloubní artritidu, vyrážky aj.

Ultrazvuk využíváme jako součást fyzikální terapie k léčbě různorodých obtíží. Tento typ terapie využívá vysokofrekvenčních zvukových vln s intenzitou mezi 1 a 3 MHz k přenosu energie do tkání. Ultrazvukové vlny pohybují tkání, čímž dochází k mikromasáži tkáně, což následně zlepšuje prokrvení a usnadňuje hojení. Ultrazvuková terapie také pomáhá při regeneraci tkání a odstraňování otoků, hojení zánětů a mírnění bolesti v postižené oblasti těla. Využití ultrazvukové terapie závisí na diagnóze a individuálních potřebách pacienta.

Ultrasonografie je medicínský zobrazovací postup, který se zaměřuje na vizualizaci měkkých tkání, kostí a kloubů v těle pomocí ultrazvukových vln. Tato technika umožňuje podrobně sledovat struktury muskuloskeletálního systému a identifikovat případné patologie nebo abnormality. Využívá se pro cílené vyšetření kloubů, šlach, svalů a měkkých tkání jako jsou fascie a kloubní váčky, dále k monitorování onemocnění typu revmatoidní artritida nebo osteoartritida. Dále může být tato metoda použita k sledování hojení a obnovy tkání např. po úrazech či chirurgických zákrocích.

MLS laser je typ robotického laseru, který se používá především v léčbě bolesti a hojení ran. Jedná se o nízkoúrovňový laserový systém, který využívá několik vlnových délek světla. Působí současně na zánět, otok, bolest, urychlení a zkvalitnění obnovy poškozených tkání (regenerační a reparativní účinky). Nejčastěji se u nás využívá na neuropatickou bolest a neuropatii, onemocnění kloubů, tendinopatii, otoky a hematomy, kontraktury, trigger pointy, svalové léze, pooperační rány či nehojící se rány.