Jestli vás trápí bolesti kyčle, může pomoci fyzioterapie. Naučíte se  kontrolovat symptomy a zlepšíte celkovou funkční mobilitu, jak v kyčli, tak celého těla. Fyzioterapie by se měla zaměřovat na snížení bolesti, zvýšení rozsahu pohybu a znovuobnovení funkce svalů, které zajišťují stabilitu.

Kyčelní kloub se skládá z jamky (pánev) a hlavice (stehenní kost). Dále se zde nachází mnoho vazů zvyšujících pevnost kloubu a zajišťujících tak stabilitu. Spolu s četnými svaly, které navíc umožňují pohyb v kloubu.

Bolest kyčle může být spojena s mnoha faktory. Běžné je, že se bolest objeví bez zjevného důvodu. Kyčel je nosný kloub těla a často se opakující pohyby spojené se sportem, nebo s repetitivní aktivitou, mohou být důvodem bolesti. Jelikož kyčelní kloub propojuje dolní končetinu se zbytkem těla, protíná se ním působení mnoha sil i při běžných aktivitách, jako je běh, stoupání do schodů nebo chůze. Bolest může tyto aktivity značně omezit.

Kde cítíte bolest?

Kyčelní kloub a bederní páteř jsou funkčně propojené nádoby a proto může být náročné určit zda bolest vychází z jednoho nebo druhého segmentu. Proto místo projevujících se symptomů může napovědět při řešení problému.

  • Bolest ve slabinách a přední části kyčle. Pokud máte pocit bolesti v přední části kyčle, může to být kvůli artritidě kyčelního kloubu. U mladších lidí může být přední bolest kyčelního kloubu a slabin způsobena kyčelním femoroacetabulárním impingement syndromem (FAI). Svalové napětí kolem kyčle může také způsobit bolesti.
  • Bolest na boku kyčle. Bolest na boku kyčle typicky indikuje problém se svahy nebo strukturami kolem kyčle. Obvyklým problémem je kyčelní burzititida. Bursa je vak naplněný tekutinou, který umožňuje svalům a kostem hladce po sobě klouzat. Bursitida je způsobena podrážděním tohoto vaku. Na straně kyčle je velká bursa, která může být podrážděna opakujícím se napětím nebo svalovou nerovnováhou. Bolest iliotibialního traktu může také vyzařovat po straně kyčle.
  • Bolest v hýždí nebo zadní části kyčle. Pokud máte pocit bolesti v hýždích, je vysoká pravděpodobnost, že tato bolest přichází z dolní části zad a její příčina není v samotné kyčli. Jednoduchý test pro zjištění pravého místa bolesti můžete provést sami. Stoupněte si s nohama od sebe a předkloňte se, aby jste se ohnuli v bederní páteři. Vraťte se do výchozí polohy a opakujte 5 až 6 krát. Pokud se vaše symptomy zvýrazní během předklonu, pak bolest hýždí pravděpodobně pochází z bederní páteře.

Nezapomeňte, že pokud bolest kyčelního kloubu trvá déle než 2 -3 týdny nebo se projevuje jako následek závažného traumatu, doporučuje se návštěva lékaře.

Co očekávat od fyzioterapie?

Vaše první návštěva u fyzioterapeuta při bolesti kyčelního kloubu začíná vstupním celkovým vyšetřením pohybového aparátu. Tato návštěva je důležitá pro zajištění správné diagnostiky a správného směřování terapie. Během této návštěvy s vámi fyzioterapeut povede rozhovor tak, aby získal informace týkající se vývoje vašich obtíží, faktorů zhoršujících bolest a za jakých okolností bolest ustupuje. Důležitá je i vaše celková anamnéza, ve které se mohou objevit souvislosti s aktuálními obtížemi. V návaznosti na získané informaci se provádí následující vyšetření:

  • Hodnocení chůze. Fyzioterapeut je vyškolen, aby zaznamenal malé odchylky v pohybu kyčle během různých fází chůze. Toto vyšetření se může doplnit o vyšetření pomoci tenzometru, jež zaznamená rozložení váhy na plosku nohy během kroku.
  • Palpační vyšetření. Jedná se o vyšetření různých struktur s využitím pohmatu. Zjišťují se abnormality v oblasti kyčle či bolestivost tkání na dotek.
  • Měření rozsahu pohybu. Je zásadní vědět, zda je kloub plně pohyblivý. Zjištění omezení v rozsahu pohybu do rotace či flexe/extenze v kyčli pomáhá nasměrovat terapii směrem k jádru problému.
  • Měření svalové síly. Kolem kyčle se nachází mnoho svalových skupin. Vyšetření svalové síly nám pomáhá zjišťovat, zda oslabení svalů nebo jejich nerovnováha způsobuje bolest v kyčli.
  • Testy pohybových stereotypů. Fyzioterapeut sleduje vaši chůzi, běh nebo způsob stoupání do  schodů, aby se zjistilo, jak bolest ovlivňuje váš způsob pohybu.
  • Speciální testy. Jsou specifické manévry prováděné kolem kyčlí, které pomáhají určit, která struktura je ohniskem problému. To může zahrnovat testování bederní páteře k určení, zda bolesti kyčle nepochází od páteře.

Po počátečním hodnocení budete vy a váš fyzioterapeut schopni zahájit plán léčby vaší kyčle. K léčbě se může využívat různých druhů fyzikální terapie na potlačení zánětu a bolesti. Nesmí se zapomínat, že pasivní léčba, jako ultrazvuk, laser nebo využití elektrického proudu, mohou pomáhat, ale aktivní pohyb ve formě cvičení, které vám zadal fyzioterapeut, se prokázalo jako nejlepší volbou léčby bolestí kyčle. Zvýšením síly a pohyblivosti může dojít k rychlé eliminaci bolesti a návratu k normální aktivitě.